نماد اعتماد الکترونیک

پایان غیرمنتظره اختلاف FBI و کمپانی اپل Apple

نویسنده Massy 2016/03/29 0 نظر موبایل و لوازم جانبی,

پایان غیرمنتظره اختلاف FBI و کمپانی اپل Apple

 

اختلاف حقوقی میان پلیس FBI و کمپانی اپل Apple که تبدیل به یک مشکل بغرنج و پیچیده شده بود، درنهایت امروز بصورت غیرمنتظره ای به پایان رسید.کل ماجرا از آنجا آغاز شد که در 2 دسامبر 2015 سید رضوان فاروق که از کارکنان دپارتمان بهداشت عمومی سن برناردینو ایالت کالیفرنیا بود به همراه همسرش تشفین در یک گردهمایی و برنامه آموزشی تفریحی که در مرکز بهداشت عمومی این شهر برگزار شده بود اقدام به تیراندازی کردند، تعدای کشته و مجروح بجای گذاشتند و سپس از محل حادثه گریختند. چند ساعت پس از فرار سید رضوان فاروق و همسرش توسط پلیس کشته شدند و مقدار زیادی گلوله و بمب دست ساز در ماشین و محل زندگی آنها کشف گردید. پلیس که متوجه شده بود سید فاروق و همسرش قطعا به تشکیلات تروریستی سازمان یافته ای وابسته هستند، درصدد یافتن عاملان اصلی این جنایت برامد.

FBI که جهت یافتن سرنخ ، نیاز به رمز گشایی موبایل اپل آیفون 5 سی (Apple iPhone 5C) سید رضوان فاروق و همسرش داشت از شرکت اپل Apple درخواست کمک کرد اما شرکت اپل Apple از انجام این کار سرباز زد. پلیس FBI معتقد بود که جهت حفظ امنیت جامعه دستیابی به اطلاعات دستگاه های رمزگذاری شده حق مسلم ماموران اجرای قانون است اما شرکت اپل Apple درپاسخ اعلام کرد که به پلیس در جهت پیشرفت در زمینه تحقیقاتش تا جایی کمک خواهد کرد که نافی حقوق مسلم کاربرانش نشود. بعبارتی اپل Apple اعلام کرد نمیتواند صرفا بخاطر یک پرونده ،حریم خصوصی و آزادی مدنی میلیون ها کاربر در سراسر جهان را به خطر بیاندازد.

 

 

این مشکل از چند ماه گذشته بین FBI و شرکت اپل Apple بصورت لاینحل باقی مانده بود تا اینکه امروز پلیس FBI اعلام کرد که توانسته است موبایل اپل آیفون 5 سی (Apple iPhone 5C) متهم حمله تروریستی سن برناردینو را رمز گشایی کند و دیگر نیازی به کمک اپل Apple ندارد. هنوز مشخص نیست که FBI جهت رمزگشایی از وجود حفره امنیتی در سیستم عامل اپل استفاده کرده است یا از راهکارهای فیزیکی جهت باز کردن درب آیفون و خواندن اطلاعات رمزگذاری شده بهره برده است؟ آیا راهکار بکارگرفته شده توسط FBI صرفا جهت گوشی های محدودی مثل  موبایل اپل آیفون 5 سی (Apple iPhone 5C) قابل استفاده است یا خیر ؟

 

 

نظر خود را بیان کنید

Web Analytics