نماد اعتماد الکترونیک

D3O از ویژگیها تا کاربرد

نویسنده Massy 2016/04/23 0 نظر موبایل و لوازم جانبی,

D3O از ویژگیها تا کاربرد

 

ژل نارنجی رنگ D3O  هشت سال قبل توسط یکی از دانشمندان انگلیسی تولید شد. این ماده نرم و انعطاف پذیر ، ولی در عین حال سخت ، مقاوم ، بادوام و بسیارضد ضربه می باشد. شاید از ویژگیهای متناقض این ماده تعجب کنید و از خود بپرسید چگونه ممکن است ماده ای در عین نرم بودن ،بسیار سخت و ضد ضربه باشد و اصولا چگونه می توان ویژگیهای  این چنین متضاد را با هم در یک ماده جمع نمود ؟

 

واقعیت این است که یکی از ویژگیهای منحصر بفرد این متریال که آن را از سایر ماده ها جدا می کند دقیقا همین خصیصه است. اگر جسمی به این ماده برخورد کند به تناسب شدت برخورد ، حالت تراکم D3O تغییر می کند. اگر جسمی به آرامی به آن برخورد کند به حالت ژلاتینی باقی میماند و اگر جسمی با شدت به آن برخورد کند ، به سرعت بسیار متراکم و مثل سنگ می شود. امروزه از تکنولوژی D3O در ساخت لوازم و تجهیزات نظامی ، زانو بندهای طبی ،لباس اسکی بازها و کارگران ساختمانی (که امکان سقوط آنها از ارتفاع وجود دارد ) ، کلاه ایمنی موتورسواران ، قاب موبایل و ...استفاده می شود.

مثلا در نظر بگیرید اگر یک اسکی باز که با سرعت هر چه تمامتر در حال اسکی کردن است به یک مانع برخورد کند چه  آسیبی خواهد دید ؟  قبلا اسکی بازها از لباس های خاص که داخل آن فوم بود استفاده می کردند اما فوم مطلقا مانند D3O ،ضد ضربه نمی باشد و درضمن ایجاد گرما مینماید ، اما D3O که امروزه در لباس و کفش ورزشکاران استفاده می شود، سبک و کم وزن و راحت می باشد و لباس ورزشکاران را عملا تبدیل به زره می کند ( در ضربه گیر بودن D3O همین بس که حتی اگر شما با ضربات چکش روی آن بکوبید هیچ اتفاقی نمی افتد چون به صورت ضربه گیر عمل نموده و هنگام وارد شدن ضربه ، با پخش کردن ضربه در کل سطح از شدت آن می کاهد و مانع وارد شدن آسیب می گردد. )

 

 

شرکت Gear4  و Tech21 درساخت قاب برای اپل آیفون 6/6 اس (Apple iPhone 6/6 s) و اپل آیفون 6 پلاس /6 اس پلاس (Apple iPhone 6Plus/6s Plus ) از این تکنولوژی بهره برده است. فروشگاه آنلاین لوازم جانبی موبایل دیجیتالز آنلاین مفتخر است که قاب و کیف و بامپر اورجینال D3O را در رنگ ها و طرحهای مختلف با کیفیتی عالی جهت اپل آیفون 6/6 اس و اپل آیفون 6 پلاس /6 اس پلاس با قیمتی بسیار مناسب و بدون واسطه عرضه نماید.

 
 
 

نظر خود را بیان کنید

Web Analytics