نماد اعتماد الکترونیک

شرکت اپل و Shenzhen Baili

نویسنده Massy 2016/06/28 0 نظر موبایل و لوازم جانبی,خبری,

اداره کردن شرکت های بزرگ با مسائل و مشکلات خاص خودشان ، کار بسیار سختی می باشد.  شرکت اپل هم بعنوان یک شرکت بزرگ که دارای با ارزشترین برند در بین رقبا می باشد، از این قاعده مستثنی نیست. شرکت اپل تا کنون درگیر اختلافات حقوقی زیادی بوده است که یکی از آنها اختلافش با شرکت Shenzhen Baili میباشد.

 

کل داستان از این قرار است که شرکت Shenzhen Baili و شرکت مادر Digione در شکایتی که در سال 2014 علیه شرکت اپل مطرح نمودند، عنوان کردند که شرکت اپل طرح و دیزاین موبایل اپل آیفون 6 و اپل آیفون 6 پلاس را از یکی از موبایلهای این شرکت کپی برداری نموده است. در واقع در ماه مارس سال 2014 میلادی شرکت Shenzhen Baili طرح و دیزاین گوشی موبایلش را که دارای گوشه های گرد با دوربین عقب که در بالا گوشه سمت چپ قرار گرفته بود را ثبت کرد. ( طرح و دیزاین ثبت شده توسط شرکت Baili مثل طرح و دیزاین لو رفته از اپل آیفون 6 بود که قرار بود در سپتامبر 2014 به بازار بیاید. )

پس از روانه شدن گوشی اپل آیفون 6 به بازار، شرکت مادر دیجی وان به اداره مالکیت فکری چین مراجعه نمود و اپل را به کپی برداری از گوشی موبایل 100C  و نقض حق ثبت متهم نمود ! در همان زمان خیلی از وب سایت ها و رسانه ها در چین عنوان نمودند که این شرکت Digione است که از طرح لو رفته موبایل آیفون 6 و 6 پلاس شرکت اپل پیش از روانه شدن به بازار کپی برداری کرده است.

 

برخی در چین معتقد بودند که شرکت Digione  با ایجاد جنگ روانی علیه شرکت اپل قصد دارد درامد ناشی از فروش موبایل  100C که دارای طراحی و دیزاین مشابه با آیفون 6 و 6 پلاس بود را افزایش دهد، هرچند شرکت Baili و Digione بدلیل کاهش هزینه تولید موبایل 100C ، محصول بی کیفیتی به بازار روانه کردند که نتوانست درامد خوبی برای انها داشته باشد. درهمان زمان یکی از مدیران و برخی از کارکنان اسبق Digione مسئله مطرح شده توسط دیجی وان و Baili  علیه شرکت اپل را بیشتر از اینکه یک شکایت باشد ، یک شگرد بازاریابی می دانستند.

واقعیت این است که وقتی بازار گوشی های هوشمند به اوج خودش می رسد، حتی گاهی گوشی های موبایل با برندهای مختلف از بسیاری جهات شبیه به هم به نظر می رسند و این مسئله امری اجتناب ناپذیر است. برخی موارد تشابه مطرح شده بین آیفون 6 و 6 پلاس شرکت اپل با موبایل  100C شرکت Baili و دیجی وان در بسیاری از گوشی هایی که قبل از شرکت Baili  و دیجی وان توسط شرکت های دیگر تولید شده اند، مشاهده می شود. برخی وکلا گفته اند این وظیفه دادگاه تجدید نظر  است که بررسی نماید که تشابه مواردی که شرکت Baili در شکایت خود از اپل مطرح کرده، انقدر خاص و منحصر به فرد هست که ناقض حق ثبت Baili  باشد !!!

 

اما Shenzhen Biali و Digione چگونه شرکت هایی هستند و چه سهمی از بازار موبایل چین را دردست دارند ؟

شرکت Digione در سال 2006 میلادی توسط اقای Xu Guoxiang که قبلا مدیر بازاریابی Huawei بود پایه گذاری شد. این شرکت در ابتدا گوشی های موبایل با برندهای مختلف را می فروخت. اما بعدها این شرکت اقدام به تولید گوشی و فروش موبایلهای خودش نمود.

 

در سال 2013 میلادی Baidu سرمایه گذاری بزرگی در شرکت مادر Digione انجام داد. Baidu از آقای Xu Guoxiang خواست وجه سرمایه گذاری شده وی را فقط صرف ارتقا سیستم عامل موبایل نماید اما اقای Xu مبلغ سرمایه گذاری شده را صرف گوشی موبایل و سایر موارد نمود. در سال 2014 اقای Baidu هنگامیکه متوجه شد Digione وجه سرمایه گذاری شده وی را انطور که توقع می رفته ، هزینه نکرده است از مجامع درخواست حکمیت کرد و در نهایت مجامع به نفع Baidu رای صادر نمودند. اما جالب است بدانید که Baili، Digione حداقل یکسال است که دیگر در بازار موبایل مطلقا حضور ندارند ! در آدرسهای ثبت شده از این شرکت و شرکت مادر، هیچ نام و نشانی از آنها نیست . وب سایشان دیگر موجود نیست و تلفن های شرکت را هیچکس جواب نمیدهد !!! برخی معتقدند دلیل ورشکستگی این دو شرکت ، عدم مدیریت مناسب و مشکلات مالی بوده است.

در واقع در برهه ای از زمان خیلی از چینی ها بدلیل سود خوب موبایل به سمت این بازار سوق داده شدند، شاید یکی از دلایل گرایش بسیاری از چینی ها به این بازار موفقیت 46 میلیارد دلاری Xiaomi Corp بود. خیلی از شرکت هایی که آن زمان در بازار موبایل سرمایه گذاری کردند در حال حاضر ورشکسته شده اند. سالهای متمادی بازار موبایل در چین دارای رشد دو رقمی بود رشدی که نرخش در سال 2015 میلادی به 2.5 % رسید و انتظار می رود امسال نرخش صفر گردد.

نظر خود را بیان کنید

Web Analytics