نماد اعتماد الکترونیک

نمایشگر LCD یا آمولد (کدامیک بهتر هستند ؟)

نویسنده Massy 2016/08/18 0 نظر موبایل و لوازم جانبی,

نمایشگر LCD  یا آمولد (کدامیک بهتر هستند ؟)

 

این روزها با توجه به برند ، ویژگیهای فنی و تنوع طرح و دیزاین موبایل ها ، خرید گوشی بسیار سخت شده است. بسیاری از ما جهت خرید گوشی موبایل به برند موبایل توجه کرده و سپس به دنبال سایر ویژگیها می رویم . مثلا برای اکثریت مشتریان اندازه گوشی ، میزان حافظه گوشی ، کیفیت دوربین ، باطری و ... مهم میباشد. اما کمتر مشتری را می توان یافت که نسبت به نوع صفحه نمایش گوشی حساس باشد. شاید برای شما جالب باشد که بدانید اینکه صفحه نمایش گوشی شما از چه نوعی هست می تواند بر روی میزان مصرف باطری و به تبع آن عمر باطری موبایل شما تاثیر بگذارد. در این مقاله قصد داریم تفاوت بین صفحه نمایش ال سی دی و آمولد را بررسی کنیم .

 

صفحه نمایش LCD  :

صفحه نمایش LCD یا همان نمایشگر کریستال مایع صفحه نمایشی است که نور پیکسل ها توسط نور پس زمینه تامین می شود. صفحات نمایشگر LCD معمولا رنگ ها را به واقعی ترین شکل ممکن نمایش می دهند اما کنتراست آنها به اندازه نمایشگر آمولد نمی باشد. صفحه نمایش LCD معمولا به دو صورت TFT یا IPS موجود هستند. درنمایشگر TFT بدلیل کاهش تعداد الکترود در هر پیکسل ، کیفیت تصویر بهبود یافته است و IPS معمولا زاویه دید خوبی در اختیار کاربر قرار می دهد. در بسیاری از گوشی های موبایل مثل Apple iPhone 5 و بسیاری از تبلت ها از نمایشگر LCD استفاده شده است این نمایشگر ارزان قیمت تر از نمایشگر آمولد می باشد .

 

صفحه نمایش آمولد :

در نمایشگر آمولد چون پیکسل ها از نور پس زمینه بی نیاز هستند و هر پیکسل خودش نور تولید می کند انرژی کمتری مصرف می شود. رنگ های تیره در این نمایشگر تیره تر و رنگ های روشن نیز روشن تر از واقعیت دیده می شود. نمایشگرها آمولد نسبت به نمایشگر های LCD انرژی کمتری مصرف می کنند و عمر مفید باطری در موبایلهایی که دارای نمایشگر امولد هستند بیشتر است.

 

 تفاوت های LCD و امولد بصورت اجمالی :

  • LCD متداولتر و ارزانتر از آمولد می باشد.
  • در نمایشگر آمولد هر پیکسل خودش نور تولید می کند اما در نمایشگر LCD نور پس زمینه ، نور مورد نیاز پیکسل ها را تامین میکند. 
  • LCD انرژی بیشتری نسبت به آمولد مصرف می کند بنابراین عمر باطری در موبایلهای با نمایشگر LCD کمتر می باشد.
  • در LCD رنگ ها واقعی تر هستند اما در آمولد رنگهای تیره تیره تر و رنگهای روشن نیز روشن تر از واقعیت نمایش داده می شوند.
  • نمایشگر آمولد نسبت به  نمایشگر LCD کنتراست بالاتری دارد.
  •  سرعت Refresh شدن در نمایشگر آمولد بیشتر از LCD است.
  • نمایشگر های آمولد زاویه دید بهتری نسبت به LCD دارند.
  • برای انجام Game های مختلف ، نمایشگرهای آمولد بهتر هستند و برای عکس گرفتن در نور مستقیم خورشید نمایشگرهای LCD بهتر می باشند.

 

برای درک بهتر موارد ذکر شده ، لطفا ویدئوی ذیل را تماشا کنید.

 

 

نظر خود را بیان کنید

Web Analytics