نماد اعتماد الکترونیک

کمپانی اپل و جایزه به هکرها

نویسنده Massy 2016/08/20 0 نظر خبری,اپلیکیشن,

کمپانی اپل و جایزه به هکرها 

 

حدود دو هفته قبل کمپانی اپل مقرر نمود هر فردی که بتواند حفره امنیتی درآخرین ورژن iOs  و سخت افزار این شرکت را بیابد، جایزه ای تا 200 هزار دلار دریافت خواهد نمود. در ابتدا کمپانی اپل از هکرهای محدودی درخواست کرده بود تا باگ های احتمالی را بیابند اما سپس این قضیه عام و فراگیر شد. کمپانی اپل با تعیین این جایزه در نظر دارد از یک طرف بی عیب و نقص بودن سیستم عامل خود را بر همگان آشکار نماید و از طرف دیگر قصد دارد حفره های امنیتی احتمالی در سیستم عاملش را یافته و راه نفوذ بر تمامی افراد و گروه های مخرب را ببندد و از این طریق بیش از پیش به ایمن کردن  سیستم عامل خود و دادن اطمینان خاطر به کاربران اقدام نماید.

 

لازم به ذکر است که مبلغ این جایزه برای یافتن باگ در سطوح مختلف کار متفاوت است و از 25000 دلار شروع می شود. اگر هکری توانست درسیستم عامل باگ احتمالی را پیدا کند گرفتن جایزه منوط به این است که فرد بتواند وجود باگ مورد ادعا را ثابت کند ، گزارشی جامع و روشن از وجود باگ تهیه نماید ، مهندسین کمپانی اپل را متقاعد سازد، میزان قرار گرفتن کاربرها در معرض باگ و احتمال میزان بهره برداری از وجود باگ را نیز تخمین و اعلام نماید. همانطور که می دانید هیچ سیستم عاملی بدون نقص نمی باشد و این طبیعی است که با تعیین چنین جایزه ارزشمندی از طرف کمپانی اپل ، بسیاری از هکرها بصورت شبانه روزی فعالیت نمایند تا بتواند حفره امنیتی را یافته و برنده جایزه گردند.

 

این اولین باری نیست که یک کمپانی بزرگ برای یافتن باگ های احتمالی موجود در سیستم عاملش برای هکرها جایزه تعیین می نماید. شرکت گوگل که یکی ازجستجو گرها ی مهم در اینترنت محسوب می شود نیز هر ساله برای هکرهایی که بتوانند باگ موجود در سیستم عامل اندروید را بیابند جایزه تعیین می نماید.

 

شاید جالب باشد که بدانید فیسبوک نیز دارای باگ های زیادی است. حدود چهار ماه قبل یک پسر 10 ساله فنلاندی موفق به کشف باگی در سیستم اینستاگرام شد که به وی اجازه می داد کامنت های  اشخاص مختلف را پاک نماید  بدون اینکه صاحب اکانت از اقدام وی مطلع شود. وی طی ایمیلی وجود این حفره امنیتی در اینستاگرام را به فیسبوک اعلام کرد. فیسبوک نیز برای مطمئن شدن از صحت ادعای وی ، یک اکانت درست کرد و از او خواست کامنت های اکانت مورد نظر را پاک کند و در کمال تعجب متوجه شد که حق با این هکر نوجوان است. فیسبوک نیز درمقابل به این هکر کلاه سفید 10,000  دلار جایزه پرداخت نمود و باگ مربوطه را برطرف ساخت. 

نظر خود را بیان کنید

Web Analytics