نماد اعتماد الکترونیک

دخالت مستقیم دونالد ترامپ در جریان خرید کوالکام توسط برودکام

نویسنده Massy 2018/03/14 0 نظر

دخالت مستقیم دونالد ترامپ در جریان خرید کوالکام توسط برودکام

 

"برودکام" Broadcom Limited یک کمپانی فعال در حوزه ارتباطات بی سیم و پهنای باند است که مقر اصلی آن در سنگاپور میباشد. "برودکام" تصمیم گرفته بود "کوالکام" که شرکتی امریکایی و فعال در حوزه تجهیزات مخابراتی و از چیپ سازان قدرتمند جهان است را خریداری نماید ، اما در نهایت دخالت مستقیم دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا مانع از انجام این معامله شد و بالاخره برودکام Broadcom انصراف خود را رسماً اعلام نمود.

 

 

در واقع یکی از دلایل اصلی مخالفت کاخ سفید برای خرید وجذب کوالکام توسط برودکام و یا حتی ادغام این دو کمپانی با هم این است که از نظر دونالد ترامپ انجام این معامله و خرید یک شرکت امریکایی توسط یک شرکت خارجی (سنگاپوری) تهدیدی جدی برای امنیت ملی آمریکا محسوب می شود مضافاً بر اینکه کمیته سرمایه گذاری خارجی ایالات متحده نیز به این موضوع واکنش نشان داد و گفت که خرید یا جذب کوالکام توسط برودکام موقعیت این کمپانی را در صنعت نیمه هادی جهان تضعیف خواهد نمود.

 

به دلایل فوق بود که دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا مستقیماً وارد عمل شد و اعلام کرد که اجازه نمی دهد برودکام کمپانی کوالکام را خریداری نموده و یا حتی با این شرکت ادغام گردد و در ادامه هم عنوان کرد که بهتر است این 2 کمپانی هرگونه تلاش برای رسیدن به هدف فوق را متوقف سازند.

 

این نخستین باری نیست که برودکام جهت خرید کوالکام به این کمپانی پیشنهاد می دهد در حقیقت مدتی طولانی است که برودکام با ترفندهای مختلف سعی در خرید و یا حتی نفوذ در کوالکام را داشته است. در نوامبر گذشته بود که برودکام برای خرید کوالکام به این کمپانی پیشنهاد 130 میلیارد دلاری داد، اما کوالکام نپذیرفت. روز 4 مارس بود که کمیته  سرمایه گذاری خارجی امریکا اعلام کرد که در حال بررسی موضوع است و متعاقباً به کوالکام دستور داد که جلسه سهامداران این شرکت را به تعویق بیاندازد. در این جلسه قرار بود برای انتخاب برخی از نامزدهای برودکام رای گیری انجام شود، در واقع برودکام قصد داشت 6 نفر از مدیران خود را به جمع 11 نفره هیئت مدیره کوالکام اضافه کند تا بتواند سریعتر به اهداف خود نزدیک شود.

 

برودکام برای اکتساب کوالکام و یا حتی نفوذ به این کمپانی از روش های متعددی استفاده کرد، که البته نهایتاً تمام تلاش های این کمپانی بواسطه دخالت مستقیم اقای ترامپ بی ثمر ماند. جالب است بدانید که برودکام Broadcom برای دور زدن کمیته سرمایه گذاری خارجی امریکا عنوان نموده بود که قصد دارد مقر اصلی شرکتش را تغییر داده و آن را به امریکا منتقل کند. کمیته هم در پاسخ گفته بود که 5 روز کاری قبل از انجام هر گونه اقدامی باید رئیس کمیته را در جریان قرار دهند، اما سپس برودکام اعلام کرد که باید با سهامداران شرکتش جلسه بگذارد و از آن ها در خصوص تغییر محل دفتر اصلی شرکت تاییدیه بگیرد.

نظر خود را بیان کنید

Web Analytics