نماد اعتماد الکترونیک

مریم میرزاخانی نابغه ریاضیات درگذشت

نویسنده Massy 2017/07/15 0 نظر خبری,

مریم میرزاخانی نابغه ریاضیات جهان درگذشت

 

 

مریم میرزاخانی نابغه ریاضیات جهان و برنده مدال فیلدز Fields Medal بدنبال یک بیماری طولانی درگذشت. او که از چهارسال پیش به سرطان سینه مبتلا شده بود و با این بیماری دست و پنجه نرم می کرد، در طی چند هفته گذشته به جهت پیشرفت بیماری و سرایت ان به مغز استخوان در یکی از بیمارستان های امریکا بستری گشت. 

 

 

 

 

مریم میرزاخانی زاده اردیبهشت 1356 بود. وی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران برنده مدال طلا المپیاد جهانی ریاضی 1994 هنگ کنک و 1995 کانادا شد. سپس تحصیلات خود را در رشته ریاضیات در دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد و پس از اخذ مدرک لیسانس به امریکا مهاجرت نمود. وی در رشته ریاضیات موفق به کسب درجه دکتری از دانشگاه هارواد شد . ابتدا در دانشگاه پرینستون و سپس در دانشگاه استندفورد با سمت استاد ریاضیات به تدریس پرداخت.

 

انجمن بین المللی ریاضیات (International Mathematical Union (IMU از سال 1950 هر چهار سال یکبار به حداقل دو نفر، مدال فیلدز را اعطاء کرده است. همه 52 نفری که قبل از مریم میرزاخانی موفق به دریافت این جایزه شده اند ، مرد بوده اند. پس از دریافت جایزه مدال فیلدز در سال 2014 ، انجمن بین المللی ریاضیات دستاوردهای میرزاخانی را در زمینه اشکال پیچیده هندسی مثل سطوح ریمانی Riemann Surfaces و فضاهای مدولار Moduli Spaces خیره کننده خواند.

 

IMU عنوان نمود به دلیل پیچیدگی و ناهمگونی فضاهای مدولار ، اغلب کار کردن به صورت مستقیم بر روی ان غیر ممکن به نظر می رسید اما این کار برای میرزاخانی غیرممکن نبود ! همچنین دانشگاه استندفورد امریکا اعلام کرد که بی شک دستاوردهای خانم میرزاخانی به درک عمیق تری از فیزیک ، مکانیک کوانتوم و حوزه های غیر از ریاضیات کمک خواهد نمود.

 

روحش شاد ، راهش مستدام 

نظر خود را بیان کنید

Web Analytics