نماد اعتماد الکترونیک

برخی دلایل آتش گرفتن گلکسی نوت 7

نویسنده Massy 2016/09/21 0 نظر موبایل و لوازم جانبی,

برخی دلایل آتش گرفتن گلکسی نوت 7

 

تقریبا تمامی کاربران از قضیه آتش گرفتن تعداد زیادی گلکسی نوت 7 که منجر به فراخوان جهت جمع اوری گوشی ها گردید تا معذرت خواهی مدیر عامل شرکت سامسونگ از کاربران اطلاع دارند. این مشکل منجر به فراخوان شرکت سامسونگ جهت جمع اوری موبایل گلکسی نوت 7 فروخته شده از کلیه کشورها و عدم فروش این محصول تا زمان مرتفع شدن مشکل گردید.

 

البته این اولین باری نیست که یک گوشی با برندی خوب و متعلق به شرکتی معتبر دچار مشکل می شود و قاعدتا آخرین بار هم نخواهد بود. مثلا شرکت نوکیا در سوال 2009 فراخوانی بزرگ جهت جمع اوری 46 میلیون گوشی بدلیل ریسک بالای آتش گرفتن باطری گوشی به جهت وجود اتصال کوتاه داد. اما سوالی که ذهن بسیاری از کاربران گلکسی نوت 7 را به خود مشغول کرده است این است که حقیقتا چه مشکلی در این گوشی وجود داشت که منجر به آتش گرفتن آن شد ؟ 

 

مشکل اصلی این گوشی باطری آن بوده است. در واقع باطری های لیتیوم یون ریسک بالایی جهت آتش گرفتن دارند. بسیاری از باطری سازان بزرگ دنیا با علم به این قضیه صرفا بدلیل کوچکتر و سبک وزن تر بودن این باطری ها جهت ساخت آن از فرمول قابل اشتعال استفاده میکنند. اما فرضیاتی که توسط  برخی کارشناسان بعنوان دلیل آتش گرفتن باطری موبایل گلسی نوت 7 اعلام شده از قرار ذیل است. جهت درک بهتر ماجرا به اجزا باتری لیتیوم یون دقت بفرمایید :

 

 

ساختار باطری لیتوم یون به شرح ذیل است : قطب کاتد ، قطب آند ، یک ورقه پلاستیکی بسیار نازک که قطب مثبت و منفی را ازهم جدا میکند ، مایع اشتعال زا الکترولیت. در باطری موبایل گلکسی نوت 7 بدلیل وجود اتصال کوتاه Short Circuit ، ورقه پلاستکی جدا کننده قطب مثبت از منفی سوراخ می شود و جریان با عبور از سوراخ ایجاد شده موجب گرم شدن مایع قابل اشتعال الکترولیت و در نهایت آتش گرفتن و انفجار گوشی میشود.

 

اما اینکه چه عاملی باعث بوجودن آمدن اتصال کوتاه یا Short Circuit میشود از قرار ذیل است :

برخی معتقدند احتمالا لایه های باطری گلکسی نوت 7 که شامل اجزا و سلولهای سازنده باطری هستند تحت فشار زیاد (بیشتر از حد استاندارد ) قرار گرفته اند و همین امر باعث نزدیک شدن قطب مثبت و منفی و درنتیجه ایجاد گرمای زیاد و انفجار باطری شده است. البته ناگفته نماند که این روزها کمپانی های سازنده باطری موبایل بشدت تحت فشار هستند تا باطریهای تولید شده انها حداکثر ظرفیت ممکن را داشته باشد !

 

یکی دیگر از مواردی که احتمالا در باطری لیتیوم یون موبایل گلکسی نوت 7 باعث آتش سوزی شده است رشد شبکه دندریتی بوده است. در واقع هنگامی که باطری های لیتومی به صورت Trickle  شارژ شوند (یعنی وقتی موبایل شما 100% شارژ شده است گوشی را از شارژ نکشید و از شب تا صبح یا یک مدت طولانی آن را در شارژ بگذارید ) ، یون لیتیوم  به مرور بر روی قطب منفی رسوب می کند ، اما رسوب کردن آن در تمام قسمت های قطب منفی بصورت یکسان نیست که به این نوع رسوب اصطلاحا رشد دندریتی گفته می شود. خلاصه اینکه چون فاصله دو الکترود زیاد نیست لیتوم انقدر به رسوبش بر روی قطب منفی ادامه می دهد تا به قطب مثبت می رسد و اینجاست که به جای ایجاد جریان الکتریکی جهت شارژ موبایل ، اتصال کوتاه باطری اتفاق می افتد که نهایتا منجر به ایجاد گرمای شدید ، انفجار باطری و آتش گرفتن گوشی می شود.

 

 

نظر خود را بیان کنید

Web Analytics