نماد اعتماد الکترونیک

واقعیت مجازی Virtual Reality

نویسنده Massy 2017/02/06 0 نظر موبایل و لوازم جانبی,خبری,سایر مقالات,

واقعیت مجازی Virtual Reality

 

شاید برای خیلی از افراد این سوال پیش بیاید که واقعیت مجازی Virtual Reality چیست و چه کاربردی دارد ؟ واقعیت مجازی درهم شکستن مرز بین دنیای واقعی و مجازی میباشد به طوری که کاربر هیچ حائلی بین واقعیت و مجاز احساس نکند.  این روزها واقعیت مجازی اهمیت ویژه ای پیدا کرده و در برخی کشورها تیم های بسیار قوی برروی این امرکار می کنند. واقعیت مجازی Virtual Reality درتمامی علوم کاربرد فراوانی دارد ولی شاید بتوان گفت که در حال حاضر در برخی علوم مثل پزشکی ، معماری و علوم نظامی بسیار پرکاربرد میباشد.

 

پزشکی :

برای عامه مردم استرس یک جراح که برای اولین بارمی خواهد عمل جراحی کند ، اینکه ممکن است چه اشتباهاتی را درحین عمل مرتکب شود و یا حتی با چه موارد غیر قابل پیش بینی مواجه شود، غیرقابل درک است. اما اگر از یک جراح با تجربه که عمل های متعدد جراحی انجام داده باشد درمورد اولین جراحی او بپرسید حتما برای شما تشریح خواهد کرد که هنگام انجام اولین عمل جراحی چقدر استرس داشته است. واقعیت مجازی یا همان Virtual Reality با قراردادن بیمار مجازی جهت جراحی و شبیه سازی تمامی شرایط واقعی به جراح امکان می دهد که به عمل جراحی بپردازد، استرس عمل را تجربه کند، با موارد غیر قابل پیش بینی مواجه شود، برترس خود غلبه کند و سرعت عمل خود جهت یافتن بهترین راه برای مداوای بیمار را بیازماید، بدون اینکه هزینه ای گزاف بپردازد (بدون نگران بودن از مرگ بیمار). در حقیقت واقعیت مجازی با شبیه سازی محیط و شرایطی که هر فرد بسته به نوع حرفه اش می تواند در آن قرار بگیرد به کاربر کمک می کند تا بیاموزد ، تجربه کسب کند، بر ترس و استرس خود غلبه کند و کمترین هزینه ممکن را جهت انجام اشتباهات خود بپردازد.

 

علوم نظامی : واقعیت مجازی در علوم نظامی با شبیه سازی پرواز ، میدان جنگ ، اردوگاه های مجازی و غیره ضمن اموزش به نظامیان به انها امکان می دهد با قرار گرفتن مکرر در شرایط سخت و دشوار بر ترس خود غلبه کنند ، اعتماد به نفس لازم را کسب نمایند ، با سربازان فرضی بجنگند بدون اینکه تلفات بدهند، مجروح گردند و یا هزینه های گزاف و غیر قابل جبران بپردازند.

 

 

روانشناسی: واقعیت مجازی به عنوان ابزاری قدرتمند به روانشناسان کمک می کند تا سهل تر از گذشته به مداوای افرادی بپردازند که ترس های بیمارگونه از ارتفاع ، آب ، محیطهای بسته و غیره دارند. در واقع با قرار دادن بیمار در محیط شبیه سازی شده به او می اموزند چگونه بر ترس خود غلبه کند. البته ناگفته نماند که برای درهم شکستن دنیای واقعی و مجازی و ادغام ان ابزارهای خاصی مثل عینک ، دستکش ، موس و ... دراختیار کاربران قرار می دهند.

 

جهت درک بهتر واقعیت مجازی لطفا فیلم زیبا و پرهیجان ذیل که یک مسابقه رانندگی است را تماشا کنید :

 

 

 

 

نظر خود را بیان کنید

Web Analytics